Can Cana

Proje Sunumları 5
8 Nisan 2021 Perşembe; 17:10-17:30

• Başhekim yardımcısı, transfüzyon ekip lideri, hemovijilans hemşiresi ve kalite uzmanı süreç gözden geçirme toplantısında kan imhaları incelenmiştir. Kanın bir doku nakli kabul edilmesi nedeniyle konu hassas ve önemlidir. Kan imhalarına etki eden faktöre bakıldığında cross-match sayılarının fazlalığı ve kullanılan kan ile arasındaki uyumsuzluk dikkati çekmiştir. Cross-match sonrası eritrosit ürünü rezerve edildiği için 3 gün boyunca başka hastaya çalışılmamakta ve ürün bloklu olduğu için başka hastaya ihtiyaç duyulduğunda tedarikçiden tekrar kan talep edilmekteydi. Bu durum da stok fazlalığına neden olmakta ve stok fazlası kanın imhaya düşme olasılığını arttırmaktaydı
• Çok aşamalı bu uygulamalara ilaveten ihtiyaç fazlası kan hazırlatılması, transfüzyon merkezinin iş yükünü arttırmakta, transfüzyon öncesi hata olasılığını da beraberinde getirmekte ve etkin çalışma saatlerinin verimliliğini düşüre ktedir.
• Stokta gereksiz bekleyen kan ürünün sürekli birden fazla hastaya çalışılarak çıkışı yapılmamakta dolapta kalma süresi uzamakta ve son kullanma tarihi yaklaşan ürünün imha olasılığı artmaktadır. Bir yandan sürekli kan hazırlanmakta bir yandan da kan kullanımı için gerekli primer endikasyonlara uymaksızın kan transfüze edilmektedir.

Sunum:

Sunum Dosyası: Sunum (PDF)

The event is finished.

Tarih

08 Nis 2021
Expired!

Zaman

5:10 pm - 5:30 pm

Comments are closed.