PVC Boru Kullanılarak Pandemi Döneminde Siperlik Üretimi Projesi

Proje Sunumları 9
9 Nisan 2021 Cuma; 15:20-15:40

Dünya üzerinde ilk kez 17 Kasım 2019 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti ‘nin Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs (Covid – 19) hastalığının, kısa süre içerisinde öncelikle Asya kıtasında Çin, Hindistan, İran, Avrupa kıtasında İtalya, Fransa, İngiltere ve İspanya’da yayıldığı gözlenmiştir. Bu süreçten sonra Mart 2020 tarihine kadar bir çok vaka sayısı ve bir çok ölüm gerçekleşmiş, bunun sonucunda ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemizde de ilk pozitif vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihi itibari ile küresel çapta bir pandemi ilan edilmiştir.

Covid – 19 hastalığı daha önceden görülmemiş bir hastalık olmakla beraber, Dünya Sağlık Örgütü ve Çin Halk Cumhuriyetinden yapılan açıklamalara göre virüsün solunum yolu ile bulaştığı bilgisi alınmıştır. Bu nedenle erken tanısının yapılabilmesi, salgının yayılma hızını kontrol altına almada çok büyük önem taşımaktadır.

Covid -19 hastalığında erken tanısının yapılabilmesi için PCR testleri ve Akciğer tomografisi testleri gerçekleştirilmekte, pozitif çıkan hastalarda ise 15 günlük karantina ve tedavi süreçleri gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda şikayeti olan kişilerin testlerinin yapılmasında ve pozitif hastaların tedavisinde sağlık çalışanlarının sağlıkları ve görevlerini en iyi şekilde yapmaları büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu faaliyetler sırasında da çalışanlara Kişisel Koruyucu Donanımların tedarik ve teminleri de büyük önem taşımaktadır (Eldiven, Özel Cerrahi Maske, Tek Kullanımlık Tulum, Siperlik).

Dünya üzerinde 100 yıla kadar bu kadar hızlı yayılan bir küresel salgın görülmediğinden sağlık çalışanlarının ihtiyacı olan tek kullanımlık malzemelerin temini ve tedarik sürecinde büyük sıkıntılar yaşanmış olup, ürünlerin normalden çok yüksek fiyatlara satıldığı gözlemlenmiştir.

Bu nedenle Belediye Başkanımız Sn. Selim Utku GÜMRÜKÇÜ liderliğinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ihtiyaç olan yüz siperliklerinin PVC su borusundan Belediyemiz Şantiye Tesislerinde üretilmesine karar verilmiştir.

Yapılacak bu proje ile sağlık çalışanlarımıza günlük kullanacakları malzemelerin Belediyemiz tarafından en düşük maliyetle üretilmesi ve sevki amaçlanmış ve Covid – 19 ile yapılan bu küresel mücadelede bir farkındalık yaratılmak istenmiştir.

Sunum:

Sunum Dosyası: Sunum (PDF)

The event is finished.

Tarih

09 Nis 2021
Expired!

Zaman

3:20 pm - 3:40 pm

Comments are closed.