Özel Gri Hat ve Renkli Fuga Hattının Birleştirilmesi

Proje Sunumları 14
10 Nisan 2021 Cumartesi; 14:25-14:45

Özel gri hat tarafında 4 adet, renkli fuga tarafında 3 adet hammadde silosu bulunuyordu. Bu hammadde siloları beslenen ürünler için yeterli değildi. Dolayısıyla özel hat tarafında 5 adet hammadde bunkerlerden elle beslenmekteydi. Bu durum üretim süresinin artmasına sebep olmakta ve tekrarlı besleme hareketi ile ergonomik risk oluşturmaktaydı. 2019 yılında toplam 208 ton elle besleme yapılmıştır.

Özel gri hat tarafında üretilen ürünler için 4 adet, renkli fuga tarafında üretilen ürünler için ise 3 adet farklı hammadde bulunuyordu. Benzer ürünler için özel gri hatta karışım süresi 40-50dk iken, renkli fuga hattı için ise 3-5dk arasındaydı. Bu hatların birleştirilmesi ile özel hat hammadde siloları renkli hat hammadde siloları ile aynı reçete üzerinden dozajlanarak, verimli mikserin (Renkli fuga makinesi mikseri) kullanılması sonucunda, üretim kapasitesinde artmalar ve ergonomik risklerin minimum seviyeye indirgenmesi hedeflenmiştir.

Ayrıca renkli fuga hatta için mersin tesisimizde üretilen 5lik fugaların bu hatta üretilememesi kaynaklı 109.000 TL kadar nakliye maliyeti oluşmuş, 37 M3 co2 doğaya salınmıştır.

Kurumumuzun büyüme stratejisi içerisinde yer alan, yapısal tamir harçları, su izolasyon malzemeleri, endüstriyel zemin uygulamaları ürün gruplarının üretilebilmesi adına bahsi geçen üretim hatlarının etkin, verimli ve ergonomik hale getirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Sunum:

Sunum Dosyası: Sunum (PDF)

The event is finished.

Tarih

10 Nis 2021
Expired!

Zaman

2:25 pm - 2:45 pm

Comments are closed.