Batı dünyasında, Kaizen, sürekli iyileşme anlamında kullanılır.

Japonca’da, kai ve zen kök sözcüklerinden türemiştir. İyiye doğru değişim anlamına gelmektedir. Kaizen felsefesi, işyerlerinde, toplumda, hatta ev yaşamımızda çalışmalarımızın sürekli iyileşmeye yönelik olmasını öngörür. Kaizen sırasında, elde edilen iyileşmeler çok küçük adımlar halinde olmasına karşın, bunların bütününde ortaya muhteşem iş sonuçları çıkacaktır.

Kaizen Ekipman, işçilik, malzeme ve enerji etkinliğinin sağlanması için 16 büyük kaybın yok edilmesine yönelik yapılan çalışmalardır. Bunun dışında tertip düzen, iş güvenliği ve çevreye yönelik olumsuzlukların iyileştirilmesi çalışmalarını da kapsar.

Şubemiz Endüstri Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu tarafından düzenlenen Kaizen Paylaşımları etkinliği ile İzmir ve Manisa’da faaliyet gösteren firmaların yaptıkları başarılı Kaizenleri belirlenen formata hazır hale getirerek bu alanda çalışan firma ve kişilerle paylaşılması amaçlanmaktadır.

Tür ve kategorilerine göre ayrılan Kaizenler çalışmayı yürüten ekip tarafından hazırladıkları görseller ile katılımcılara sunulmaktadır. Ayrıca etkinlik içinde Kaizen alanında uzman kişilerce sunumlar gerçekleştirilerek bilgi paylaşımının çerçevesi daha da genişletilmektedir.


İletişim: TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi
Tepekule İş Merkezi Anadolu Caddesi No: 40 Kat: M2 Bayraklı – İzmir
Tel: 0 232 462 33 33 / 218 | Faks: 0 232 462 43 77
e-posta: mmokaizen@gmail.com