Üye Performans Belgesi Alım Sürecinin İyileştirilmesi

Proje Sunumları 4
8 Nisan 2021 Perşembe; 15:35-15:55

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) olarak, üyelerimizin ihracat potansiyellerini arttırabilmek için farklı ve farkındalık yaratan çözümler sunmak stratejik amaçlarımızdan biridir. Bu doğrultuda üye olan ihracatçı firmaların; gümrük işlemlerinde, hat başvurusu yaparken (Gümrük hattı), Eximbank ve benzeri kredi program sağlayıcılara başvuruda bulunurlarken ibraz etmeleri zorunlu olan “Performans Belgesi Alımı Süreci” nin, fiziki başvuru ve bekleme gerektiren bir süreçten, bir tık ile dijital ortamdan alınmasına olanak sağlayacak şekilde iyileştirilmesi bu projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır.

Bahse konu belge, ihracatçı üyenin gerçekleştireceği işlemler için önem taşıdığından hatasız ve kısa sürede temin edilmesi üyenin ihracat performansını ve üye memnuniyetini doğrudan etkilemektedir.

Kaizen öncesi süreçte, başvurular üye firma temsilcisi tarafından antetli dilekçe ile şahsen EİB hizmet binasına gelerek yapılmakta, bu durum üye firma için zaman ve para kaybına neden olmakta, aynı zamanda EİB açısından bir takım güvenlik ve izleme tedbirlerini de gerektirmekte idi.

Dilekçe ile yapılan başvuru sürecinin akabinde ilgili talebin EİB Evrak Belge Yönetim Sistemi (EBYS) içinde onay ve havale işlemi dijital ortamında yapılmaktadır. Her ne kadar aktarma süreci dijital ortamda gerçekleşmekte olsa da sonuçlanması zaman almaktadır. Evrakın birimler arası dolaşımı ve onaylı belge haline gelmesi sistem içinde, hem amirin mesaisinden almakta hem yazıyı hazırlayan uzmanın mesaisini uzatmakta, hem de belge talep eden üyenin beklemesine neden olmaktadır.

Özetle; Problemin tanımı EİB üyelerinin Performans Belgesi alımı için talep dilekçesini teslim etmesi ile onaylı belgeyi alması arasında geçen sürecin yalınlaştırılmasıdır.

Sunum:

Sunum Dosyası: Sunum (PDF)

The event is finished.

Tarih

08 Nis 2021
Expired!

Zaman

3:35 pm - 3:55 pm

Comments are closed.